Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, petrolün 5 yılın en zayıf seviyesine gerilemesinin ardından enerji şirketlerindeki düşüş görülmesi ile kayıpları üçüncü güne taşıyor. Çin hisseleri gerilerken, yuan değer kaybetti.

Cnooc Ltd. ve PTT Pcl en az yüzde 3.5 değer kaybetti. GCL-Poly Energy Holdings Ltd., ABD’nin Çin solar ürünleri üzerindeki vergileri genişletmeyi değerlendirmesi ile Hong Kong’da yüzde 11 geriledi. Çin, düşük kredi notuna sahip tahvillerin artık bazı kısa vadeli krediler için teminat olarak kullanılamayacağı açıklamasında bulundu. Söz konusu karar riskli tahvillerdeki satış dalgasını hızlandırdı. Şanghay Bileşik Endeksi, volatil işlemlerle gösterge endeksin 5 yılın en büyük dalgalanmalarını göstermesinin ardından4 yılın en yüksek seviyelerinden yüzde 6 geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.7 gerileyerek Hong Kong saati ile 14:49’da 969.76 puana geldi. Enerji hisselerinin bulunduğu endeks yüzde 0.1’den fazla düşüş kaydetti ve Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeden kapanış yapmaya ilerliyor. Endeks bu yılki kayıpları yüzde 25’e genişletiyor.

BDO Unibank Inc. baş piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, “Gerileyen petrol fiyatları, enerji üreticilerinin kazançlarına zarar veriyor. Çin hisseleri, sert yükselişlerin ardından düzeltmeye giriyor. Likidite, yatırımcıların yeni repo kurallarına uyum sağlamaları ile birlikte kısa vadede bir sorun haline gelebilir” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 3.2 gerilerken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.1 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 3.9 artış gösterirken, 15.5 kat değerleme kaydedildi.