Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Nikel, dünyanın en büyük sanayi metali tüketicisi ülkelerinden ikisi olan Almanya ve Çin’de talebin zayıfladığı işaretleri ile Londra’da düşüşü 3. güne taşırken, bakır yükseliş ve düşüşler arasında dalgalanıyor.

Nikel yüzde 0.6 kadar geriledi. Almanya’da sanayi üretimi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.4 artış görüleceği yönündeydi. Gümrük İdaresi’nin dün açıkladığı verilere göre Çin’in ithalatı Kasım ayında bir yıl önceye göre yüzde 6.7 geriledi.  Ekonomistlerin beklentileri, yüzde 3.8 yükseliş olacağı yönündeydi. İhracat ise yüzde 4.7 yükseliş ile yüzde8’lik tahmin medyanının altında kaldı.

Şenzen’deki Jinrui Futures Co. analistlerinden Yang Hong, “ABD, Çin ve diğer önemli ekonomilerde açıklanan son veriler tüketimin küresel çapta zayıf kalacağına işaret etti. Piyasa iyimserlikten yoksun” dedi.

Üç ay vadeli nikel kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.4 gerileyerek Hong Kong saati ile 15:07’de ton başına 16,615 dolardan işlem gördü.

Bakır erken saatlerde3 yüzde 0.5 kadar düşmesinin ardından yüzde 0.3 kadar toparlandı ve ton başına 6,413 dolardan alıcı buldu.

Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.2 yükseliş ile pound başına 2.8905 dolar olurken, Şubat vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 0.1 artarak ton başına 45,940 yuana (7,419 dolar) geldi.

LME’de kurşun, alüminyum ve çinko yatay seyrederken, kalay geriledi.