Advertisement

Çinli liderler önümüzdeki yılın ekonomik planlarını 'yeni normal' adı altında değerlendirmek üzere, yıllık toplantı için bir araya geldiler. 'Yeni normal' ifadesi Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından daha yavaş büyüme ile mücadele için benimsemişti.

Her yılın sonunda düzenlenen Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı, gelecek 12 ayın makroekonomi politikasının belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın aktardığına göre bugün başlayan toplantının en önemli kararının 2015 büyüme hedefi olması bekleniyor. Büyüme hedefi Mart ayında Çin Parlamentosu'nun açılışında açıklanacak.

Xi'nin de aralarında bulunduğu liderler, daha düşük büyüme oranlarını kabul ederken, ekonomide itici gücün ithalat ve yatırımdan ziyade yerel tüketim olmasını istediklerini vurguladılar. Çin ekonomisinin 1990'dan bu yana en düşük seviyede büyümeye hazırlanması ile birlikte, bu değişimi açıklamak için 'yeni normal' ifadesi yaygınlaşmaya başladı. Komünist Parti'nin önde gelen gazetesi People's Daily'nin bugünkü manşeti de 'yeni normal' ifadesini içeriyordu.

Ekonomistler daha önceki yüzde 7.5'in yerine bu yıl yüzde 7'lik bir büyüme öngörüyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) geçen ay borçlanma ve tasarruf maliyetleri ile depozito oranlarının tavanını düşürmüştü.

Çin hisseleri bugün, volatil işlemlerle gösterge endeksin 5 yılın en büyük dalgalanmalarını göstermesinin ardından 2009’dan bu yana en büyük düşüşü gösterdi.