Advertisement

Standard & Poor’s 500 Endeks,i yüzde 1.3’lük bir düşüşü tersine çevirmesinin ardından enerji ve teknoloji hisselerindeki rallinin Çin ve Yunanistan ile ilgili endişelerin küresel hisse senetlerinde satış dalgası yaratmasını dengelemesi ile yatay seyretti.

Citigroup Inc. ve Bank of America Corp., finans hisselerinin değer kaybetmesi ile en az yüzde 0.6 geriledi. Verizon Communications Inc., Merck & Co. ve AT&T Inc., Dow Jones Industrial Average’ı aşağı çekti. Newmont Mining Corp., altın vadelilerinin ralli yapmasının ardından yaklaşık yüzde 5 yükseldi.

S&P 500 Endeksi, dün 7 haftanın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından yüzde 0.1’den az gerileyerek New York saati ile 16:00’da 2,059.82 puandan günü tamamladı. Dow Jones Industrial Average, 51.28 puan veya yüzde 0.3 düşüş ile 17,801.20 puan oldu. Nasdaq 100 Endeksi, yüzde 0.4 yükselirken, küçük ölçekli şirketlerin bulunduğu Russell 2000 Endeksi endeksteki enerji hisselerinin üç yıla yakın bir sürenin en büyük yükselişini göstermesi ile yüzde 1.8 ralli gerçekleştirdi.

Çin'in düşük kredi notuna sahip tahvillerin artık kısa vadeli krediler için teminat olarak kullanılmayacağını açıklaması sonrasında daha riskli varlıklardaki satışlar devlet tahvilleri ve hisselerine de sıçradı. Çin'de hisseler 2009'dan bu yana en dik düşüşü kaydetti ve MSCI Dünya Endeksi yüzde 0.5 geriledi. ABD piyasalarında yaklaşık 7.3 milyar hisse senedi işlem görürüken, işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 7.3 yukarısında seyretti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.3 kayıp yaşarken, Tesco Plc ve enerji şirketleri kayıpları genişletti. İngiltere'de sanayi üretimi 5 aydan bu yana ilk kez geriledi.