Advertisement

Asya hisseleri, petrolün dünkü kazançları geri vermesinin ardından bölgesel gösterge endeksinin bir ay içindeki en büyük iki günlük düşüşe hazırlanması ve küresel para birimlerinin bir yıldan uzun bir sürenin en büyük dalgalanmalarını göstermeleri ile geriliyor. Çin hisseleri, beklentilerin altında kalan enflasyon verisinin ardından gerilerken, ülkede büyüme endişeleri arttı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:32’de yüzde 1.1 geriledi ve 24 Ekim’den bu yana en düşük kapanışı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Japonya’da Topix Endeksi, yüzde 2.2 düştü. Hang Seng China Enterprises Endeksi, dün yüzde 4.6 gerilemesinin ardından yatay seyretti. JPMorgan Global FX Volatilite endeksi, yen yükselişi üçüncü güne taşırken, 9.48’e çıkarak Eylül 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Petrol 5 gün içinde 4. kez geriledi.

Çin’de üretici fiyatları deflasyonu derinleşirken, tüketici fiyatları 2009’dan bu yana en yavaş yükselişi göstererek ek parasal genişlemeye olanak olduğu sinyali verdi. Üretici fiyatları endeksi, Kasım ayında bir yıl önceye göre yüzde 2.7 gerileyerek düşüşü 33. aya taşıdı ve rekor uzun süreli düşüş dönemini kaydetti. Fiyatlar söz konusu düşüş ile geçtiğimiz yıl Haziran ayından bu yana en büyük gerilemeyi gösterdi. Tüketici fiyatları yüzde 1.4 arttı. Ekim ayında yüzde 1.6 yükseliş sağlanmıştı. Çin’de kısa vadeli kredi kurallarının sıkılaştırılması dün küresel hisse senetlerinde düşüş olmasına neden oldu. Asya’nın en büyük ekonomisi Çin’in görünümüne ilişkin endişeler arttı.

Pengana Capital Ltd. portfolyo yöneticilerinden Tim Schoeders, “Tedbirli davranmak muhtemelen gündemin en üst sırasında. Bazı yatırımcıların varlık dağılımlarını değiştirmesi ile önümüzdeki birkaç haftada aşırı hareketlenmeler göreceğiz” dedi.