Advertisement

(21:53'te güncellendi)

ABD hisseleri, OPEC’in talep tahminini düşürmesinin ardından petrol fiyatlarının 5 yılın en düşük seviyesine inmesi ile gerileyerek, tüm dünyada hisse senetlerindeki düşüşlere öncülük etti. Yen değer kazanırken, bakır geriledi.

Standard & Poor’s 500 Endeksi, New York saati ile 14:25’te yüzde 1.3 aşağıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi günü yüzde 0.3 gerileme ile tamamladı. Şanghay Bileşik Endeksi ise, yavaşlayan enflasyonun teşvik söylentilerini artırması üzerine yüzde 2.9 yükseldi. Batı Teksas türü ham petrol(WTI) yüzde 4.7 gerileyerek varil başına 60.81 dolardan işlem görürken, Brent petrolü 2009’dan bu yana ilk kez 65 doların altına indi. Yen yılın en büyük 3 günlük kazancına yaklaştı. Bakır New York’ta yüzde 1.1 geriledi. 

OPEC erken saatlerde, 2015 yılı için tahminini günlük 300,000 varil düşürerek 28.9 milyona indirdi. Bu düzey OPEC'in geçtiğimiz ayki üretiminden 1.15 milyon daha az ve 27 Kasım'da Viyana'da yapılan toplantıda belirlenen 30 milyon varil günlük hedefin altında. OPEC ayrıca fiyatlardaki bu yıl yüzde 40'a varan düşüşün arz ve talep üzerindeki etkilerinin henüz net olmadığını da bildirdi.

Yunanistan'da seçim konusundaki gelişmeler, Avrupa Birliği kurtarma paketine muhalif olan kesimin daha da kuvvet kazanacağı spekülasyonunu güçlendirdi. Çin'de enflasyonun beklentilerin altında kalması, kısa vadeli kredi kurallarının sıkılaştırılmasına yönelik adımın ardından, yetkililerin teşvikleri artıracağı spekülasyonunu artırdı. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin, enflasyonda yavaşlama beklentisi ve güvenli liman niteliğindeki varlıkllara olan talebin bu tahvillere yönelik yatırımcı iştahını artırması sonucu, ihalede son 18 ayın en düşük faizi ile satılması bekleniyor.

New York'ta bulunan Voya Investment Management varlık stratejisti Paul Zemsky "Petroldeki düşüş belirsizlik yaratıyor. İnsanlar bu durumun diğer piyasalar için ne anlama geleceğini anlamaya çalışıyor. Akaryakıt fiyatları bir süre sonra düşecektir. Bu durum iyimserlikten ziyade korkuya neden oluyor" yorumlarını yaptı.

(21:53'te güncellendi)