Advertisement

ABD'nin büyük bankaları, Fed'in yeni sermaye kurallarını hazır hale getirmesiyle birlikte yüzde 4.5 kadar sermaye artırımı ile karşı karşıya kaldı. Yeni sermaye kuralları, kısa vadeli piyasa fonlamasına bağımlı olan şirketleri en büyük sistemik riski oluşturanlar olarak gösteriyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) en büyük 8 ABD bankasına, sermaye artırımı getirecek bir yasa teklifinde bulundu. Sermaye artırımlarının, 2013 verilerine dayanarak, yüzde 1 ile yüzde 4.5 arasında değişiklik göstermesi bekleniyor.

Fed'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Fed Yönetim Kurulu, ABD'nin en büyük bankalarının güçlendirilmesini amaçlayan yasanın teklifine oy birliğiyle karar verdi. Yeni düzenleme "küresel sistematik öneme sahip" 8 ABD bankası olan J.P. Morgan Chase, Citigroup, Bank of America, Wells Fargo, Morgan Stanley, Goldman Sachs, State Street ve Bank of New York Mellon'ı etkileyecek.

Söz konusu bankaların sermayelerini riskli varlıklarına orantılı şekilde yükseltmesini öngören yeni düzenlemenin şartları, 2016-2018 arasında aşamalı olarak uygulamaya sokulacak. Bankalara şartların tamamını yerine getirebilmeleri için tanınan süre ise 1 Ocak 2019'da sona erecek.

Fed Başkanı Janet Yellen, önerilen yasa tasarısına ilişkin, "Bu düzenleme bankaların nitelikli sermayelerini artırmasını teşvik ederek, finansal istikrarı tehdit eden sistematik riskleri azaltacak" değerlendirmesinde bulundu. Öte yandan, bankacılar teklif edilen ek sermaye zorunluluğunun borç verme kapasitesini sınırlandırarak, sektörü olumsuz etkileyeceğini savunuyor. 

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, yakın zamanda, sözü edilen bankaların çoğunun hali hazırda bu düzenlemenin getireceği ek sermaye zorunluluğunu karşıladığını belirterek, bu şartı sağlamayan tek bankanın J.P. Morgan Chase olduğunu söylemişti. Fischer'ın demecinin ardından açıklama yapan J.P. Morgan Chase Basın Sözcüsü Andrew Gray ise bankanın sermaye oranını, yeni düzenlemeye ilişkin detaylar netlik kazanana kadar artırmayacağını duyurmuştu.