Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya Merkez Bankası’nın petrol fiyatlarında düşüşün sürmesi ile birlikte finansal istikrara yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için borçlanma maliyetlerini yükseltme ihtimali oldukça yüksek.  Petrol fiyatları, 5 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyelerine yakın seyrederken, Ukrayna ile ilgili yaptırımlar rublede çöküş riski teşkil ediyor.

Bloomberg anketine katılan 27 ekonomistin tahmin meydanına göre Rusya Merkez Bankası, gösterge faiz oranını yüzde 9.5’ten yüzde 10’a yükseltecek. Ankete katılan ekonomistlerden 11’i değişim olmayacağı yönünde tahminde bulundu. Başka bir ankete göre ise 77 traderdan 50’si 100-400 baz puan arasında bir faiz artırımı olacağını öngördü. Banka faiz kararını yarın Moskova saati ile 13:30’da açıklayacak. Ardından basın toplantısı gerçekleştirilecek.

Rublenin bu yıl yüzde 39 değer kaybına uğraması politika yapıcıların seçeneklerini daraltıyor. Politika yapıcılar, serbest dalgalanan döviz kurunu geçtiğimiz ay değiştirdiler ve para birimini korumak için yaklaşık 80 milyar dolar harcamadılar. Elvira Nabiullina başkanlığındaki merkez bankası, Devlet Başkanı Vladmir Putin’in Mart ayından Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana faiz oranlarını 400 baz puan artırdı. Kırım’ın ilhakı ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladıkları yaptırımları beraberinde getirdi. Petrol ise ayı piyasasına düştü.

Londra’daki Rabobank International para birimi stratejisti Piotr Matys, “Rublenin 1998’den bu yana en kötü düşüşü kaydetmesi, enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselmeye devam edeceğine işaret ediyor ve Rusya’nın finansal istikrarına önemli bir risk oluşturuyor. Büyük ölçekli bir finans krizini önlemek resesyondan kaçınmaktan çok daha önemli” dedi.