Advertisement

Bakır, Çin’de üretici fiyatları deflasyonun derinleşmesi ve tüketici fiyatlarının 2009’dan bu yana en yavaş seviyede yükseliş göstermesinin ardından dünyanın en büyük sanayi metali tüketicisi ülkede talebin düştüğü endişesi ile dört gün içinde üçüncü kez geriledi.

Bakır, dün bir haftadan uzun bir sürenin en yüksek seviyesinden kapanış yapmasının ardından yüzde 0.7 kadar düştü. Çin’de üretici fiyatları, Kasım ayında yüzde 2.7 geriledi. Beklenti yüzde 2.4 düşüş görüleceği yönündeydi. Tüketici fiyatları, Ekim ayındaki yüzde 1.6’lik yükselişe karşın, yüzde 1.4 arttı. BNP Paribas SA analistleri Çin’in 2015 yılı  büyümesinin yüzde 6.8 olacağı tahmininde bulunurken, ülkenin resmi hedefi yüzde 7 seviyesinde.

Shenyin & Wanguo Futures Co. analistlerinden Li Ye, “Üretici ve tüketici fiyatları, yavaşlamanın sürdüğüne işaret ediyor. Sanayi metalleri tüketimindeki artış için beklentilerimizi düşürmemiz gerekiyor” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME), yüzde 0.3 değer kaybederek Hong Kong saati ile 15:04’te ton başına 6,457.75 dolardan alıcı buldu. Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.4 gerileyerek pound başına 2.9165 dolara geldi. Şubat vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 0.7 yükseliş ile ton başına 46,260 yuandan (7,491 dolar) kapanış yaptı.

LME’de çinko ve alüminyum yatay seyrederken nikel yükseldi. Kurşun ve kalay geriledi.