Advertisement

ABD hisse senetleri, Merkez Bankası Fed'in faiz artışında sabırlı davranacağını açıklamasının ile Standard & Poor's 500'de yaşanan bu yılın en büyük rallisini kaydetmesinin ardından, enerji şirketleri ve küresel hisselerdeki yükselişin de etkisiyle yükseliyor.

S&P 500 yüzde 0.8 yükselerek, New York saati ile 09:33'te 2,029.10 puan oldu. Endeks dün Fed Başkanı Janet Yellen'ın faizlerin ilk çeyrek boyunca yüzde 0'a yakın kalacağını ifade etmesinin ardından, enerji hisseleri ile ralli yapmıştı.

Fed 2006’dan bu yana gerçekleştireceği ilk faiz artışı konusunda sabırlı olacağını belirtti. Fed böylece uzun bir zamandır açıklamalarında yer verdiği faizlerin ‘kayda değer bir süre’ daha düşük kalacağı taahhüdünü değiştirmiş olurken, istihdam piyasası ile ilgili değerlendirmesini de iyileştirdi.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) açıklamasında “Komite para politikasındaki duruşunda normalleşmeye başlamak konusunda ‘sabırlı’ olabileceğini kaydetmektedir” ifadelerini kullanarak, takvime dayalı bir ifadeden vazgeçmiş oldu ve kendisine ekonomik verilere bağlı olma konusunda daha ciddi bir esneklik sağladı.