TVRadyo

Obama: Kuzey Kore'ye orantılı bir yanıt vereceğiz

Obama: Kuzey Kore

ABD Başkanı Barack Obama, Sony'ye siber saldırı nedeniyle Kuzey Kore'ye karşı "orantılı ve zamanını kendilerinin belirleyeceği" bir yanıt vereceklerini söyledi

20 Aralık 2014 Cumartesi, 09:18 Güncelleme: 20 Aralık 2014 Cumartesi, 12:41

Obama, Beyaz Saray'da yıllık basın toplantısı düzenledi. Sony'nin siber saldırı ve tehditler karşısında "Röportaj" filminin vizyonunu iptal etmesini "hata" olarak gördüğünü belirten Obama, "Sony keşke önce benimle konuşsaydı, bu yola girmemeleri gerektiğini söylerdim" dedi.

Obama, "Bazı diktatörlerin ABD'de sansür uygulamaya başladığı bir toplum haline gelemeyiz. Birilerinin hicivli bir filmin yayınlanması noktasında insanları korkutmasına izin verilirse, hayal edin hoşlanmadıkları bir belgesel veya haber gördüklerinde ne yapmaya başlarlar" diye konuştu.

Obama, Sony'ye siber saldırı nedeniyle Kuzey Kore'ye karşı "orantılı ve zamanını kendilerinin belirleyeceği" bir yanıt vereceklerini bildirerek, kendisine birçok seçeneklerin sunulacağını ve ona göre karar vereceğini dile getirdi.

Bir soru üzerine Obama, Kuzey Kore'nin başka bir ülkeyle işbirliği yaptığına yönelik bir işaret olmadığını da söyledi.

Sony firması, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast kurgusunu konu alan komedi filmi "Röportaj" nedeniyle, "Barış Muhafızları (Guardians of Peace-GOP)" adındaki bilgisayar korsanlarının siber saldırılarına ve tehditlerine maruz kalmıştı. ABD Soruşturma Bürosu (FBI) bugün "bu eylemlerden Kuzey Kore hükümetinin sorumlu olduğu sonucuna varacak yeterli bilgiye sahip" olduklarını açıkladı.

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, da yaptığı yazılı açıklamada, Sony'ye yapılan saldırının sadece bir şirket ve onun çalışanlara yapılmış bir eylem olmadığını, bunun aynı zamanda ifade özgürlüğüne saldırı anlamına geldiğini kaydetti.

Son yaşanan olayın iyi bir siber güvenliğin önemini vurguladığını belirten Johnson, ülkedeki her şirketin kendi siber güvenliklerini gözden geçirmesi gerektiğini ve sistemlerini geliştirmeleri noktasında bakanlığın tüm kurumlara yardıma hazır olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Sony'ye siber saldırı düzenleyen Kuzey Kore'yi kınadı.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Sony Pictures'u hedef alan siber saldırı ve sinemalara ve sinemaseverlere yönelik kabul edilemez tehditleri nedeniyle Kuzey Kore'yi kınıyor" ifadesini kullandı.

Kerry, bu eylemleri, izole edilmiş bir rejimin özgür ifadeye baskı kurmak ve kendi ülkesinin sınırları ötesindeki sanatçıların yaratıcı ifadelerini engellemedeki "küstah girişimleri" olarak tanımladı.

Kerry, ABD'nin, sanatçıların hükümetlerini açıkça alaya alabildiği ve eleştirebildiği bir ülke olduğuna dikkati çekerek, bazen bu eleştiriler hoşlarına gitmese bile bunların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildiğine vurgu yaptı.

Böyle bir saldırının hiçbir haklılığının bulunmadığını belirten Kerry, açıklamasında şunları kaydetti:

"ABD'de ticari bir kuruluşu ve onun çalışanlarını hedef alan doğasında yıkıcılık bu ülke tarafından sponsor edilen siber saldırıdan derin endişe duyuyoruz. Bu gözdağı veren hukuksuz eylemler, Kuzey Kore'nin açıkça uluslararası normları umursamadığını gösteriyor."

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.641 0,09
USD/TRY 6,1142 -0,63
EUR/TRY 7,1922 -0,56
EUR/USD 1,1755 0,06
FAİZ 25,55 0,59
ALTIN/ONS 1.199,12 0,01
BRENT 81,56 0,44
© haberturk.com
Yukarı