Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) verilerine göre Ukrayna altın rezervlerini üst üste ikinci ayda da azaltarak Ağustos 2005’ten bu yana en düşük seviyeye indirdi. Rusya ise altın varlıklarını en az 20 yılın en yüksek seviyesine çekmek için sekizinci ayda da altın satın alımı gerçekleştirdi.

IMF’in web sitesinde yer alan bilgilere göre Ukrayna’nın altın varlıkları, Ekim ayındaki 26.1 ton seviyesinden Kasım ayında 23.6 tona geriledi. Rusya’nın rezervleri Ekim ayındaki 1,168.7 ton seviyesinden Kasım ayında 1,187.5 tona yükseldi.

Ukrayna’nın altın varlıkları, ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla süren mücadele dolayısıyla daralırken, ülke ekonomisi yavaşlıyor ve para birimi grivna değer kaybediyor. Ukrayna, ayakta kalmak ve temerrüde düşmekten kaçınmak IMF’in sağladığı 17 milyar dolarlık krediye bel bağlamış durumda. Ülkenin Döviz rezervleri ise 2009’dan bu yana görülen en derin resesyon ile birlikte 10 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesinde. IMF’in verilerine göre ülkenin altın varlıkları, Nisan ayında rekor seviye olan 42.9 tondan yüzde 45 geriledi.

Western Union Business Solutions Asya Pasifik Bölgesi para birimi stratejistlerinden Steven Dooley, “Ülkenin finansal durumu ve para birimi baskı altında” dedi.