Advertisement

(13:55'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisselerinin çoğu, Hyundai Motor Co.'nun tüketici hisselerindeki yükselişlere öncülük etmesi ile değerlenirken, enerji hisseleri artış gösterdi. Çin hisseleri 18 ayın en büyük iki günlük düşüşünü kaydetti. Ruble 3 günlük yükselişi sonlandırdı.

Hyundai Motor, otomobil üreticisinin temettüleri artıracağı haberleri ile Seul’da yüzde 2 yükseldi. Emaar Properties PJSC, Dubai hisselerindeki yüzde 3'lük yükselişe öncülük etti. Şanghay Bileşik Endeksi, Çin’in geçtiğimiz ay dünyanın en iyi performansını gösteren hisse senedi piyasasını yatıştırmak için önlem aldığı spekülasyonları ile yüzde 2 geriledi. Ruble dolar karşısında yüzde 0.1 geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Londra saati ile 09:45'te 951.21 puana geldi. Brent petrol, ABD ekonomisinin 10 yıldan uzun bir sürenin en hızlı büyümesini kaydettiğini gösteren verinin ardından dünyanın en büyük petrol tüketicisinde akaryakıt talebinin artacağı işaretleri ile yüzde 1.5 yükseliş gösterdi. Avrupa'daki çoğu hisse senedi piyasası bugün tatil nedeniyle kapalı. Standard & Poor's dün Rusya'nın kredi notunu düşürebileceğini belirtti.

Capital Nomura Securities Pcl yatırım stratejistlerinden Koraphat Vorachet, “ABD yurtiçi hasıla büyümesi küresel ekonomik görünümü ve Asya ekonomilerini destekliyor. Olumlu gelen verilerden özellikle Kuzey Asya bölgesi en çok faydayı sağlayacak. Çin hisseleri, yatırımcıların karar odaklandığı güçlü rallinin ardından konsolidasyon döneminde” dedi.

(13:55'te güncellendi)