Advertisement

Eski Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet, dünyanın gelişmiş ekonomilerinin rekabetçi devalüasyonlar karşısında yeni bir uzlaşma sağlaması için bir “fırsat penceresi” bulunduğunu söyledi

Trichet Paris’te gerçekleştirdiği bir röportajda, “Neredeyse herkesin her şeyi göz önüne alarak ‘para birimim düşerse bu daha iyi olur ve her koşulda yukarı yönelmesini istemem’ dediğini görüyoruz” şeklinde konuştu. Trichet, “Büyük konvertibl para birimleri arasında bulunan stabilizasyon ilişkisinden biraz daha ileri gidebilmek için bir çeşit fırsat penceresi olabilir” dedi.

Trichet yılsonu konuşmasında para birimlerindeki düşüşlere vurgu yaptı. Politika yapıcıların zayıf döviz kurunu enflasyonu canlandırmak için bir yol olarak kullanmaları ile yen ve eurodaki değer kayıpları yeni bir para birimi savaşının ortaya çıktığı iddialarını tetikledi. Güçlenen dolar, dolar ile borçlanan bazı gelişmekte olan ekonomileri zorluyor veya enflasyonda yükselişten kaçınmaya çalışmalarına neden oluyor.

Trichet, “Bu konfigürasyonu eski Bretton Woods sisteminin 1970’lerin başında terk edilmesinden bu yana görmedim. Japonlar, İngilizler, Amerikalılar ve Avrupalılar da dahil olmak üzere herkes para biriminin ülke dışındaki değerine öncekine göre çok daha fazla dikkat ediyor” ifadelerini kullandı.

Eski AMB Başkanı uzlaşma temelinin para birimlerinden sorumlu olan merkez bankalarının ‘kavramsal yakınlaşmalarında’ yattığını söyledi. Trichet, merkez bankalarının tümünün yüzde 2 civarında enflasyon hedeflediğini ve finansal risklerin sınırlandırılmasına yönelik benzer uygulamalar gerçekleştirdiklerini belirtti.