Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(17:35'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, son üç yıldaki en uzun 6 günlük rallinin ardından, Noel arefesi gerekçesiyle erken biten işlem gününde yatay bir seyir izledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 az gerileyerek günü 343.61 puandan tamamladı. İşlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 77 altındaydı. Emtia üreticileri, 19 sanayi grubu arasındaki en ciddi düşüşü kaydetti.

Endeks son 6 günde yüzde 6.4 yükseliş kaydederek, Aralık 2011'den bu yana görülen en ciddi kazancı sağladı. Bu rallide petrol ve doğal gaz üreticilerindeki toparlanma ve ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artışında sabırlı olacağını belirtmesinin ardından gelen 11 yılın en yüksek büyüme rakamları etkili oldu. Stoxx 600 bu ay başında yaşadığı kayıpların 3'te 2'sini geri kazandı. Endeks Aralık ayında yüzde 0.9 aşağıda seyrediyor.

Jersey'de bulunan Ashburton'dan yatırım yöneticisi Veronika Pechlaner "Halen küresel düzeyde genişleme dönemindeyiz. Çok düşük faiz oranları ve dezenflasyon görülüyor. Değerlemeler oldukça cazipti ancak şu an ortalama düzeyinde. Hisse senetlerine olumsuz bir yansıması olmaz" dedi.

(17:35'te güncellendi)