Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, ülke ekonomisinin 21 Mart'tan sonraki 6 aylık dönemde yüzde 4 büyüyerek, 2 yıllk resesyon dönemini sonlandırdığını belirtti.

İran Öğrenci Haber Ajansı'na göre, Ruhani bugün Birjand şehrinde yaptığı konuşmada, hükümetin 16 ay önce göreve geldiği dönemden bu yana enflasyonu yüzde 40'tan yüzde 17'ye indirdiğini söyledi.

İran'ın nükleer programı ile alakalı Batılı ülkelerle uzlaşma yoluna gitmesi, ekonomik yaptırımlarda bir nebze rahatlama sağlasa da, anlaşma için son tarih Temmuz'a ertelenmişti. Bütçenin önemli bir kısmını sağlayan petrol gelirleri, fiyatların bu yıl yüzde 45 gerilemesi nedeniyle sıkıntıya girdi.

Ruhani petrol fiyatlarının düşmesinden ismini vermediği bazı ülkeleri sorumlu tuttu. Ruhani "Petrol fiyatları bu seviyelerde kalmayacak. Geleceğimiz parlak" diye konuştu.

Hali hazırdaki bütçesini petrol fiyatlarının varil başına 100 dolardan yapılacağı tahminiyle hazırlayan İran, 2015 bütçesi için planlarını 72 dolar üzerinden yapıyor. Brent petrolü Dubai'de 14:05 itibariyle varil başına 60.71 dolardan işlem görüyordu.