Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin, daha adil bir emeklilik tasarruf sistemi oluşturmak için hükümet çalışanlarını koruyan ve diğerleri karşısında ayrım gözeten çift yönlü emeklilik sistemini feshedecek.

Mevcut kanunlar altında hükümet kurumları, komünist organlar ve resmi idarelerde görev yapan yaklaşık 37 milyon çalışan emeklilik tasarruflarına hiçbir katkı sağlamak zorunda değil ve hükümet emeklilik öncesi maaşlarının yaklaşık yüzde 90’ını ödüyor. Bankalarda ekmek fırınlarına kadar farklı işletmelerde çalışan kişiler, işverenlerinin emeklilik fonu havuzuna aktardığı yüzde 20’lik oranın yanı sıra maaşlarının yüzde 8’ını emeklilik hesaplarına aktararak katkı sağlamak durumunda.

Söz konusu sistemin kamuoyunda gücenme kaynağı haline gelmesinden dolayı, Başbakan Yardımcısı Ma Kai yaptığı açıklama ile Devlet Şurası ve iktidardaki komünist parti yönetim kurulunun “birleşik” bir emeklilik sistemine geçilmesi yönünde anlaşma sağladığını belirtti.

Xinhua Haber Ajansı’na göre hükümet çalışanlarının kendi emeklilik hesaplarına katkı sağlamaları zorunlu olacak. Haberde reformların gerçekleştirilme tarihi ile ilgili detay verilmedi.