Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya'nın rubledeki düşüşü durdurmak için attığı adımların hisselerde uzun süre aşağı yönlü hareket olacağı yönündeki endişeleri dağıtmasının ardından, yatırımcılar Rusya hisse senetlerini izleyen en büyük ETF'ye 1 yılı aşkın bir sürenin en hızlı geri dönüşünü gerçekleştiriyor.

Varlık yöneticileri Market Vectors Russia ETF'sine 23 Aralık'ta 126.2 milyon dolar yatırdılar ve Mayıs 2013'ten bu yana bir gün içindeki en yüksek rakam kaydedildi. 1.6 milyar dolarlık fon Çarşamba günü yüzde 3.3'lük artışla 15.95 dolar oldu ve 2014'teki kayıplarını yüzde 45'e indirdi.

ETF'ye yapılan girişler rublenin 4 günde yüzde 22 değer kazanarak, gelişen piyasalardaki en büyük düşüşü azaltmasının ardından geldi. Rublenin yükselişinde Rusya'nın kuru desteklemeye yönelik adımları etkili olurken, politika yapıcılar talebi artırmak için nakit sıkıntısı yarattı. Rusya hükümeti ayrıca kamuya ait 5 ihracatçı şirkete Döviz varlıklarını azaltma talimatı verdi.

Kapital Asset Management yatırım yöneticisi Aleksei Belkin "Yatırımcılar Rus varlıklarındaki kapsamlı düşüşün sürdürülemez olduğunu düşünüyor" dedi.

Dolar cinsinden işlem yapılan RTS Endeksi yıl genelinde yüzde 44 gerilerken, Bloomberg'ün takip ettiği 93 önemli hisse senedi endeksi arasında en kötü performans gösteren Borsa oldu. Bloomberg verilerine göre Rusya hisselerini izleyen fonlar 1.1 milyar dolarlık artışla gelişen piyasalar arasında Hindistan'ın ardından ikinci sırada yer aldı.

Ruble, Çarşamba günü dolar karşısında yüzde 2 yükselerek 53.44 oldu ve son ayın ilk haftalık kazancına yaklaşıyor.