Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Emtia fiyatları, 2008’deki küresel finansal krizden bu yana en büyük yıllık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor. Petrolde küresel arz fazlasının tetiklediği gerileme ve güçlenen doların işlenmemiş materyalin çekiciliğini azaltmasının etkisi ile emtia fiyatları düşüşü 4. yıla taşıyarak rekor uzun süreli kayıp dönemine ilerliyor.

Petrolden bakıra 22 ürünü takip eden Bloomberg Emtia Endeksi, yüzde 0.3 gerileyerek Londra saati ile 08:43’te 108.7837 puana indi. Endeks bu erken saatlerde Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Petrol, benzin ve ısıtma yağının göstergedeki en büyük düşüşleri göstermesi ile endeks bu yıl yüzde 16 geriledi. Düşüşün 4. yıla taşınması ile en az 1991’den bu yana en uzun süreli gerileme dönemi kaydedilmiş olacak.

Enerji fiyatları, ABD’de kaya petrolü üretiminin yükselmesinin ardından OPEC’le fiyat savaşının ortaya çıkması ile 2014’te aşağı yönlü hareketlendi. OPEC pazar payını korumak için üretimi sabit tutma kararı aldı. Dolar, ABD’de ekonomik toparlanmanın yolunda gitmesi ve Fed’in borçlanma maliyetlerini gelecek yıl artıracağı spekülasyonları ile 5 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Australia and New Zealand Banking Group Ltd., emtia fiyatlarının 2015’te volatil bir yıl geçirmeye hazırlandığını ve petroldeki düşüşün süreceğini belirtiyor.