Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de 2015 yılının ilk ihracat beyannamesini imzaladı.

Denizli İhracatçılar Birliği'nde (DENİB) düzenlenen ''Türkiye'de 2015 yılının ilk ihracat beyannamesi'' töreninde konuşan Zeybekci, davetlilerin yeni yılını kutladı ve 2015'in hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diledi.

Zeybekci, 2014'te dünyada özellikle Türkiye'nin çevresindeki coğrafyada çok büyük olumsuzluklar yaşandığını belirtti.

Dünyanın 2014 yılını beklenen, istenen bir büyüklükte, bir ticaret artışıyla kapatamadığını dile getiren Zeybekci, şöyle konuştu:

"Türkiye, bütün olumsuzluklara rağmen 2014 yılını yüzde 5'in üzerinde bir ihracat artışıyla kapatıyor. 2014'ü Türkiye'nin dış ticaret açığının daraldığı, ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 66'lar seviyesinde olduğu bir başarıyla kapattık. 2014'ün diğer bir özelliği de Türkiye büyümesini gerçekleştirirken, ihracatını artırırken, yatırım ve ara malı azaltmadan cari açığını daraltmayı başararak dünyadaki örnek ülkelerden birisi oldu."

-İhracat hedefi-

Bakan Zeybekci, 2014'te açıkladıkları orta vadeli ihracat hedefini yakalayamadıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Muhtemelen 159-160 milyar dolar aralığında kapatacağız. Geçen yılki 152 milyar dolarla kıyaslandığı zaman da bu küçümsenmeyecek bir farktır. Bu fark bundan 15 yıl önceki ihracatımız kadardır. Hedefimiz bu değil. Hedefimiz 2023'te 500 milyar dolarlık hedefe ulaşmak. Buna ulaşmak için de Türkiye hedeften sapmadı, kopmadı. Türkiye, 12-13 yılda ortalama yüzde 13,4 ihracatını artırarak bu günlere kadar geldi. Bu ortalama artışını yüzde 12,7 civarında tutturursa Türkiye 500 milyar dolarlık hedefine ulaşacaktır. Bu da bizim için imkansız değildir, biz bunu başardık yine de başaracağımıza inanıyorum."

-Türk Lirası ile dış ticaret-

Türkiye'nin Türk Lirası ile dış ticaret yapacağını ifade eden Zeybekci, bu yıl 15 milyar doların karşılığında TL olarak bir ticaret yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Bakan Zeybekci, "Bugün İran, Rusya, Irak ve yakın coğrafyamızdaki ülkelerle TL üzerinden ticaret yapmakla ilgili bir çalışmamızda iyi bir noktaya geldik. Afrika, 2015 yılında Türkiye için parlayan bir yıldız olacak" dedi.

Zeybekçi, daha sonra Denizli'den Almanya'ya gerçekleştirilecek 49 bin avroluk ev tekstili ürünlerinin ihracat beyannamesini imzaladı.

AA