Advertisement

Bakır, Çin’in zayıf imalat sanayi verisinin ardından Londra’da 3. haftalık kayıp ile Ekim’den bu yana en uzun süreli düşüş dönemini kaydetmeye hazırlanıyor. Çin’de resmi veriler imalat sanayinin 18 ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Bakır yüzde 0.5 kadar gerileyerek 7 seansta 6. kez düşüş gösterdi. Dünyanın en büyük sanayi metali tüketicisi Çin’in resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım ayındaki 50.3 seviyesinden Aralık’ta 50.1’e geriledi. Bu hafta başında açıklanan özel PMI ise 49.6 ile 7 ayın en düşük seviyesine indi. 50’nin altındaki sayılar daralmaya işaret ediyor.

Nomura International Plc’den Wendy Chen de dahil olmak üzere analistler, Çin PMI’ın büyüme hızındaki zayıflığa işaret ettiği açıklamasında bulundu. Analistler, enflasyon baskısı olmaması ile birlikte bu çeyrekte politikada daha da genişleme olmasını beklediklerini ifade ediyorlar.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.2 düşerek Hong Kong saati ile 15:00’te ton başına 6,288.75 dolardan işlem gördü. Bakır 2014’te yüzde 14 gerileyerek 3 yılın en sert yıllık düşüşünü kaydetti. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.2 geriledi.

Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.4 yükselerek pound başına 2.837 dolara geldi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası resmi tatil nedeniyle bugün kapalı.

LME’de alüminyum yükselirken, nikel, çinko, kurşun ve kalay geriledi.