Advertisement

(14:30'da güncellendi)

Euro dolar karşısında, Yunanistan'ın para birimi birliğinden ayrılabileceği endişeleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) geniş ölçekli tahvili alımlarına başlamaya yaklaştığı spekülasyonları ile 9 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Euro, AMB Başkanı Mario Draghi’nin geçtiğimiz hafta merkez bankasının parasal genişlemeye başlayacağı sinyali vermesinin ardından bugün yüzde 1.2 kadar geriledi. Euro ayrıca Yunanistan’ın tasarruf karşıtı muhalefet partisinin zaferi ile sonuçlanabilecek bir seçim kampanyasına başlaması ile değer kaybetti. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras seçim sonucunun ülkenin Euro Bölgesi üyeliğini kaderini belirleyeceğini belirtti. Dolar endeksi, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye yaklaşması ile 9 yılın en yüksek kapanışını yapmaya ilerliyor.

Milano’daki UniCredit SpA kıdemli para birimi stratejistlerinden Roberto Mialich, “Bu konjonktürde Bir şeyin piyasayı euronun bir satış fırsatı olmadığına ikna etmesini hayal etmek oldukça zor. Piyasa, AMB’nin bu ay parasal genişlemeye başlayacağı spekülasyonu yapmayı sürdürecek. Yunanistan’daki seçim Draghi için gündemi karmaşık hale getirebilir” dedi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.7 gerileyerek New York saati ile 07:11'de 1.1917 dolardan işlem görürken, gün içinde Mart 2006'dan bu yana en düşük seviye olan 1.1864'ü gördü. Euronun yen karşısındaki kayıpları ise yüzde 1'i buldu ve 143.18 yen seviyesinden işlem yapılıyor. Dolar yen karşısında yüzde 0.3 kayıpla 120.14 yen oldu. 

Mialich ayrıca euronun yıl sonuna kadar 1.15 dolara gerileyeceği tahmininde bulundu. 

Draghi Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’e verdiği ve 2 Ocak’ta yayımlanan röportajda, politika yapıcıların deflasyonla mücadele etmek için gerektiğinde harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi. AMB’nin bir sonraki toplantısı 22 Ocak’ta gerçekleşecek.

(14:30'da güncellendi)