Advertisement

JPMorgan Chase' göre Avrupa'nın en büyük bankaları Yunanistan'a bağlı riski sınırladılar. Bankalar bunun için ülkedeki şubelerini sattı ve ülke tahvilleri azalttılar.

JPMorgan analistlerinden Kian Abouhoussein ve Delphine Lee bugün yayımladıkları raporda, Almanya ve Fransa'daki 6 bankanın Yunan müşterilerine ait 5 milyon eurosu olduğunu belirtti. Raporda en yüksek meblağın 3.5 milyar euro ile Fransız Credit Agricole bankasına ait olduğu ifade ediliyor.

Yatırımcılar Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma tehlikesi ile yeniden karşı karşıya kalırken, bazı politikacıların seçimi kazanmaları halinde kemer sıkma politikalarında vazgeçeceklerini açıklamaları, borç nedeniyle iflas ihtimalini yeniden ortaya çıkardı. Bankalar, 2011'de ülke maliyelerindeki sorunun Yunanistan'dan diğer ülkelere sıçrayacağı söylentilerine yol açan ve piyasaları derinden sarsan borç krizi ile yeniden karşılaşabilir.

JPMorgan analistlerinin raporunda "Bize göre Yunanistan'ın ayrılması durumunda ortaya çıkacak asıl tehlike çevre ülkelere sıçrama ihtimali olacak. Özellikle de İtalya'ya. Genel itibariyle ekonomi ve ülke faiz oranları Avrupa bankaları için kilit öneme sahip" ifadeleri yer aldı.