Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin enerji talebinin 2014'te yüzde 4 arttığını bildirdi. 

Taner Yıldız'ın açıkladığı rakamlara göre Türkiye'nin enerji üretim kapasitesi yüzde 17 artarken, 2014'te toplam 188 kuyu açıldu ve isabet oranı yüzde 33 oldu. Petrol arama sektörünün büyüklüğü ise 30 milyar dolara ulaştı. Yıldız tamamı yerli üretilen sismik arama gemisinin Mart'ta denize indirileceğini ve Batı Karadeniz'de petrol bulma ihtimalinin yüksek olduğunu bildirirken, "Bulgaristan sınırına yakın bir yerden petrol bulunması için umutluyuz" dedi. 

Petroldeki düşüşle vatandaşın her ay 1 milyar daha az ödeme yaptığını ifade eden Yıldız, düşüşün bir yıl daha sürmesi halinde bu rakamın 12-13 milyar dolara yükseleceğini söyledi. TPAO ve Shell'in Batı Karadeniz'deki petrol aramaları için 300 milyon dolar harcayacağını da bildiren Yıldız, petrol fiyatları nedeniyle de TPAO'nun gelir kaybının 500 milyon dolar olduğunu sözlerine ekledi. 

Doğal gaz fiyatlarına yönelik ise Yıldız, Rusya'da görüşmelerin yapıldığını ve devam eden görüşmelerin olduğunu belirtirken bu görüşmelerin BOTAŞ'ın zararını telafi etme amacıyla yürütüldüğünü belirtti. Taner Yıldız ayrıca 28 Avrupa ülkesi arasında en düşük doğal gaz fiyatına Türkiye'nin sahip olduğunu da sözlerine ekledi. 

Yıldız son olarak İran'da tahkimle ilgili görüşmelerin sona erdiğini ve heyetin kararının beklendiğini ifade ederken, artan enerji talebine yönelik ise "Hazırlıklarımız tamam, kış koşulları nedeniyle herhangi bir enerji sorunu yaşanmasını beklemiyoruz" dedi.