Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in iki ana koalisyon partisinin üyeleri, Yunanistan’ın muhalefet partisi lideri Alexis Tsipras'ın kemer sıkmayı hafifletmek için Almanya’dan destek görmeyeceğini belirtirken, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkışının Almanya için maliyetli olabileceğine vurgu yaptılar.

Sosyal Demokratik Parti’nin yardımcı finans sözcüsü Joachim Poss, “Avrupa Yunanistan’ın çıkışının maliyetini karşılayamaz. Euro Bölgesi’nin Yunanistan’ın çıkışına dayanabileceğini söyleyen Merkel müttefikleri, bölgedeki istikrarın kırılgan olduğu bu dönemde ateşle oynuyorlar” dedi

Merkel koalisyonu kıdemli üyesinin yaptığı uyarı, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ndeki geleceği ile ilgili tartışmalara bir yenisini daha ekliyor. Avrupa liderleri, 3 haftadan kısa bir süre sonra Yunanistan’da yapılacak seçimlerin olası etkileri üzerinde odaklanıyorlar. Yunanistan’ın kez kurtarılmasına bağlı olarak uygulanan kemer sıkma önlemlerinin sonlandırılması görüşünü benimseyen muhalefet partisi Syriza anketlerde önde çıkarken, Başbakan Antonis Samaras Syriza’nın seçimlerden galip çıkmasının ülkeyi temerrüde sürükleyeceğini ve Euro Bölgesi’nden çıkış ile sonuçlanabileceğini dile getirdi.

Merkel’in Hristiyan Demokratik Birliği’nden Avrupa Parlamentosu üyesi Elmar Brok, “Yunanistan’ı euroda tutmak istiyoruz. Fakat bu ancak üzerinde anlaşılmış şartlar ile olabilir. Bu tartışma Tsipras’ın vaatlerinin işe yaramayacağının netleştirilmesi ile ilgili” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ocak 2015 Perşembe, 12:12 Misafir seve seve esnetecekler yunanistan zaten batmış ,nedemiş atalar ,keser döner sap döner gün gelir hessap döner,yunanistan elindeki kozun farkında ,,