Advertisement

Petrolün varil başına 55 doların altına gerilemesi ile birlikte Batı Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi Norveç’in merkez bankasının faiz oranlarında yeniden indirime gitmesi gerekeceği spekülasyonları yükseliyor.

Brent petrolünün Haziran ayındaki zirve seviyesinden yüzde 54’lük bir düşüş göstermesi, Norveç’teki kıyı petrol endüstrisini olumsuz etkiledi. Norveç’te petrol ve gaz sektörü yurt içi üretimin yüzde 22’sini oluşturuyor. Aynı süre zarfında, kron dolar karşısında yaklaşık yüzde 20 ve euro karşısında yüzde 8 değer kaybetti. OBX gösterge hisse senedi endeksi yüzde 12 aşağıda seyrediyor.

Norveç Merkez Bankası, petrol fiyatlarındaki düşüşe vurgu yaparak geçtiğimiz ay sürpriz şekilde faiz oranında indirime gitmişti. O zaman bu yana petrol fiyatlarındaki gelişmeler merkez bankasının tahmin ettiğinden daha kötü olduğunu kanıtladı. Merkez bankası Guvernörü Oeystein Olsen dün yaptığı açıklamada, “55 dolar seviyesindeki petrol Aralık ayındaki beklentilerden açık bir şekilde düşük” ifadesini kullandı.

Norveç’in en büyük bankası olan DNB ASA’ten ekonomistler, Olsen’in faizleri Haziran ayında yüzde 1.25’ten düşürmesi gerekeceğini belirtiyor. DNB analistlerinden Kjersti Haugland, “Zayıflayan kron, faizde indirime gidilmesi öncesinde merkez bankasına biraz zaman sağlıyor” diye konuştu.