Advertisement

İngiltere'de hizmet sektörü Aralık ayında ekonomist beklentilerinin altında büyürken, ekonominin 2014 yılı sonunda ivme kaybettiği sinyalini verdi. 

Markit Economics tarafından açıklanan satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 55.8'e gerilerken, Kasım'da 58.6 düzeyindeydi. Açıklanan veri Mayıs 2013'ten bu yana en düşük ve Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı olan 58.5 seviyesinin altında. 50'nin üzerindeki değerler genişlemeye işaret ediyor. 

Markit, imalat sanayi ve inşaat verileriyle de birlikte, PMI verisinin İngiltere ekonomisinde dördüncü çeyrekte yüzde 0.5 büyümeye işaret ettiğini bildirdi. Önceki çeyrekte ekonomi yüzde 0.7 büyümüştü. Bir başka ankete göre İngiltere merkez bankası Bank of England (BOE), bu hafta yapılacak olan 2015 yılının ilk toplantısında yüzde 0.5 seviyesindeki rekor düşük faiz oranını sabit tutacak. 

Markit şef ekonomisti Chris Williamson, "Yıl sonuna doğru yaşanan ivme kaybı şüphesiz iyileşmenin daha yüksek faiz oranlarına dayanabilmek için çok kırılgan olduğu endişelerini artıracak. PMI verisi politika yapıcıların elinde ekonominin sağlığına yönelik karışık bilgiler olduğu görünümünü sağlıyor" dedi. 

BOE Para Politikası Komitesi yarın iki gün sürecek olan toplantısına başlayacak. Enflasyon BOE'nin yüzde 2 hedefinin altında seyrederken, Bloomberg anketine katılan 42 ekonomistin tamamı politika faizinin değiştirilmeyeceğini öngörüyor. BOE kararı Perşembe günü Londra'da yerel saat ile 12:00'de açıklayacak.