Advertisement

Rusya'nın kredi riski, bu hafta politika faizi indirimi yapılacağı endişeleri ile üst üste altıncı günde yükselerek altı yıla yakın bir sürenin en yükseğine ulaştı. Ruble düşüşü ikinci güne taşıyor.

Beş yıllık CDS'ler 50 baz puan yükselişle Moskova saati ile 12:45'te 606 seviyesine gelerek Mart 2009'dan bu yana en yükseğe ulaşırken, son altı günde ise 175 baz puan yükseldi. Ruble yüzde 4.1 kayıpla dolar karşısında 63.46'dan işlem görürken, Brent petrolü 50 dolara doğru düşüşü sürdürüyor. Rusya'nın Nisan 2042 vadeli Eurobondları da düşüşü üçüncü güne taşıyarak, faizi 20 baz puan artışla yüzde 7.74'e taşıdı. 

Rusya'nın yatırım yapılabilir not görünümünü koruma gücü, petrol fiyatlarının altı yılın en düşüğüne yakın seyri ve Ukrayna sorunları sonrasında uygulanan yaptırımlar ile test ediliyor. Fitch Ratings şu anda ülkeyi çöp görünümünün iki basamak üzerinde tutarken, 9 Ocak'ta yeni raporu yayımlayacak. Standard & Poor's ise geçtiğimiz ay Rusya'yı not düşürülebileceği konusunda uyardı. 

Moskova'da bulunan Macro Advisory kıdemli ortağı Chris Weafer, "Petroldeki aşağı yönlü ivme sürüyor ve Brent petrolünün -daha aşağıları görmedikçe- ilk çeyrekte 50 dolar seviyeleri yakınında seyredeceğini düşünüyoruz. Bu da ruble üzerinde aşağı yönlübaskının yeniden görülebileceğini ve Rusya'nın kredi notunun ilk çeyrekte en azından bir kredi derecelendirme kuruluşu tarafından çöp seviyesine düşürülebileceğini bekleyebilriiz anlamına geliyor" dedi.