Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Hollanda gazetesi Het Financieele Dagblad'ın haberine göre Avrupa Merkez Bankası(AMB) ülke tahvili alımı için üç seçeneği değerlendiriyor.

Gazetenin AMB'ye yakın kaynaklara dayandırdığı haberde, Yönetim Kurulu'nun 22 Ocak'ta devlet tahvili alımı noktasında 3 ayrı seçenekten birini seçebileceği belirtildi. Buna göre AMB piyasadaki devlet tahvillerini ulusal sermaye kriterlerine göre alabilir.

AMB'nin tahvil alımındaki bir diğer seçenek olarak, satıcıların tüketici ve kurumsal krediler de dahil olmak üzere daha riskli tahvillere yatırım yapmalarını sağlamak için yalnızca AAA notu bulunan tahvillerin alımı gösteriliyor.

Hollanda gazetesinin yer verdiği son seçenek de, ulusal merkez bankalarının ülke tahvillerini sermaye kriterine göre alması oldu. AMB 22 Ocak'ta tahvil alım programını açıklasa dahi, ayrıntılarını paylaşıp paylaşmayacağı bilinmiyor.

AMB Başkanı Mario Draghi geçen hafta yaptığı açıklamada deflasyon riskinin tam anlamıyla göz ardı edilemeyeceğini söylemiş, ülke tahvil alımı söylentileri de artmıştı.