Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu'nda (TEFAS/Platform) işlemler 9 Ocak itibarıyla başlayaca.

Sermaye Piyasası Kurumu'ndan (SPK) yapılan açıklamada, TEFAS/Platform'da işlemlerin yarın itibarıyla başlayacağı bildirildi.

Açıklamada, tek bir yatırım hesabıyla özel şartlara tabi olan yatırım fonları hariç olmak üzere, SPK'nın izniyle kurulmuş olan ve sermaye piyasasında faaliyette olan tüm yatırım fonlarına erişim imkanı sağlayan elektronik bir platform olan TEFAS'ın, yatırımcıların istedikleri fona erişimini kolaylaştıran bir fon süpermarketi olduğu kaydedildi.

TEFAS'ı Türkiye'de faaliyette olan ve SPK'dan yetki belgesi almış yatırım kuruluşlarında (bankalar ve aracı kurumlar) yatırım hesabı olan veya portföy yönetim şirketlerinin müşterisi olan tüm bireysel ve kurumsal yerli ve küresel yatırımcılar kullanabilecek.

TEFAS'ı kullanabilmek için yatırımcıların yatırım kuruluşları veya portföy yönetim şirketlerinden herhangi birine başvurmaları yeterli olacak. Hali hazırda yatırım hesabı olan yatırımcılar ilave bir prosedüre tabi olmaksızın Platform üzerinden yatırım fonu alıp satabilecek.

Yatırımcılar, alım satım yapmadan önce, http://fonturkey.com.tr veya http://fundturkey.com.tr adreslerinden ulaşılabilen Fon Bilgilendirme Platformu'na erişim sağlayarak, hem platformda alınıp satılacak yatırım fonlarına ilişkin karşılaştırmalı olarak getiri, alım satım saatleri, yönetim ücretleri, işlem kısıtları gibi bilgilere, hem de faiz, altın, Borsa endeksi gibi diğer yatırım alternatiflerine ilişkin getiri bilgilerine ulaşabilecek.

Yatırımcıların bu siteyi inceledikten sonra yatırım fonu alım ya da satım kararı vermeleri halinde, işlemlerini müşterisi oldukları kurumların şubeleri veya internet şubeleri aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirmeleri mümkün olacak.

- TEFAS'ın yararları-

TEFAS'ı İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ işletecek. TEFAS'da SPK tarafından kuruluşuna ve bu platformda işlem görmesine izin verilmiş yatırım fonlarının tümüne tek bir ekrandan ulaşmak mümkün olacak. Yatırımcıların satın alacakları yatırım fonları Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) nezdinde işlem yaptığı yatırım kuruluşu veya portföy yönetim şirketinin saklayıcısı altında kendi adlarına açılan hesapta saklanacak.

Yatırımcılar satın aldıkları yatırım fonlarını Platform'da belirtilen saatlerde, fon tarafından açıklanan fiyat üzerinden geri satabilecek. TEFAS üzerinden yapılan fon alım satım işlemleri üzerinden, fon dağıtım kuruluşları (yatırım kuruluşları, portföy yönetim şirketleri) tarafından yatırımcılardan ayrıca bir ücret ya da komisyon alınmayacak. Yatırımcılar dağıtım kuruluşlarının doğrudan şubeleri kanalıyla ya da bu kuruluşların internet şubeleri üzerinden TEFAS'a erişim imkanına sahip olacak.

TEFAS, yatırımcılara tercihlerine uygun yatırım fonlarını alıp satabilme ve fonlar arasında karşılaştırma yapma imkanı sunacak. TEFAS'ta işlem yapan yatırımcılar, yatırım kararı verirken kendilerine yardımcı olacak, hem platformda alınıp satılacak yatırım fonları, hem de faiz, altın, borsa endeksi gibi diğer yatırım alternatiflerine ilişkin getiri bilgilerine Fon Bilgilendirme Platformu'ndan ulaşabilecek. Bu bilgiler yatırımcıların fonlar arasında ve alternatif yatırım araçları arasında karşılaştırma yapabilmesine ve sağlıklı yatırım kararları verebilmelerine yardımcı olacak.

- TEFAS'dan beklenen fayda-

TEFAS'ın faaliyete geçmesi ve yatırımcıların tarafından kullanılmasıyla birlikte gelecek dönemde fon portföy yönetiminde rekabetin ve dolayısıyla fon performanslarının artması beklendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

" TEFAS, geniş yatırımcı kitlelerinin ülkemizde faaliyette olan tüm yatırım fonlarına erişimi kolaylaştıracak, tasarrufların yatırım fonları kanalıyla değerlendirilmesine katkı sağlayacak, yatırımcılarımızın yatırım tercihinde bulunurken ihtiyaç duyabilecekleri bilgilere erişim konusunda yardımcı olacak, bu suretle bilinçli tercih yapılmasına dolayısıyla tasarrufların verimli kullanılmasına ve artışına katkı yapacaktır. TEFAS ile birlikte eş zamanlı olarak 9 Ocak 2015 tarihinde fonların performanslarının analiz edilebileceği ve yatırım kararlarının performansa göre alınabilmesini mümkün kılacak Fon Bilgilendirme Platformu da hizmete açılacaktır."

AA