Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt temsilcileri geçtiğimiz 6 hafta içinde defalarca Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) fiyatlardaki düşüşleri sonlandırmak adına üretimi düşürmeyeceğini belirtti. Petrol fiyatları 2008’den bu yana en büyük düşüşleri kaydetti. Katar, küresel arz fazlasının günlük 2 milyon varil seviyesinde olduğu tahmininde bulunuyor. Barclays Plc ve Commerzbank AG’ye göre bu ülkeler gerileyen petrol fiyatlarını, ABD kaya petrolü üreticilerinin üüretimlerini düşürmeleri için kullanıyor.

Petrol geçtiğimiz yıl yüzde 48 geriledi. OPEC’in 27 Kasım’da aldığı üretimi sabit tutma kararının ardından fiyatlarda gerçekleşen düşüş ise yüzde 34 seviyesinde. Üye ülkelerin 2015 gelirlerini zayıflatan OPEC kararı, gelecek yıllar için Pazar payının korunmasını hedefliyor.

Washington’daki IHS Inc. analistlerinden Jamie Webster, “Petrol fiyatları ne kadar hızlı düşürse, ABD üreticilerinden o kadar çabuk yanıt alırsınız, beklenti ve umut bu yönde. Sözlü ve fiili olarak birkaç üyenin birden fiyatları aktif olarak aşağı ittiği başka bir zaman hatırlamıyorum” dedi.

ABD petrol üretimi geçtiğimiz hafta günlük olarak 9.13 milyon varil seviyesinde gerçekleşti. Böylece üretim geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 1 milyon varil ve OPEC’ın Kasım ayındaki kararının ardından 49,000 varil yükseliş göstermiş oldu. Kaya petrolünün çıkarılmasında kullanılan horizontal sondaj ve hidrolik kırılma, geçtiğimiz 5 yılda üretimi yüzde 66 artırdı. EIA’nın açıklamasına göre hali hazırda kanun ile kısıtlanmış olan ABD’nin petrol ihracatı Kasım ayında günlük 502,000 varil ile rekor kırdı.