Advertisement

(21:44'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, Goldman Sachs'ın petrol için tahminini düşürmesinin ardından fiyatlarda kayıpların sürmesi ile enerji şirketlerinde yaşanan gerileme nedenleriyle, kayıp yaşıyor. ABD Hazine tahvilleri, yen ve altın, güvenli liman talebi ile yükseliyor.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saati ile 13:31'de yüzde 0.9 geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6'lık artışla kapandı. 10 yıllık ABD tahvil faizi 4 baz puan düşerek yüzde 1.91 oldu. ABD gösterge petrolü WTI yüzde 3.9 düşüşle varil başına 46.51 dolara geldi. Bakır 5 yılın düşüğüne inerken, altın vadelileri yüzde 1.4 artışla ons başına 1,233.10 dolara çıktı. Yen önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazandı.

Hisse senetleri, düşen petrol fiyatlarının deflasyonun büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişelerini güçlendirmesi ve Yunanistan'da bu ayın sonunda yapılacak seçimlerin euronun kaderi üzerine tartışmaları yoğunlaştırmasının etkisi ile 2008'den bu yana en kötü yıl başlangıcı yapmasının ardından yükseldi. Goldman Sachs Group Inc., petrol fiyat tahminlerini düşürdü ve ABD'de kaya gazı yatırımlarının durması için petrolün varil başına 40 dolar yakınında seyretmesi gerektiği tahmininde bulundu. ABD'de Alcoa Inc. bugün piyasa kapandıktan sonra 4. çeyrek kar rakamını açıklayacak ve geçen yılın son çeyreği için kar sezonunu gayrıresmi olarak başlatacak.

Dusseldorf, Almanya'da Lampe Asset Management'tan Michael Woischneck, "Petrol ve Yunanistan'a ilişkin endişeler nedeniyle bu yıl son derece volatil başladı, ancak bu bizim için iyi," dedi ve "Zira bu durum hisse senedi seçmemizde bize fırsat yaratıyor. Hisse senedi yatırımlarımızı önemli ölçüde artırdık" şeklinde görüş bildirdi.

(21:44'te güncellendi)