Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Emtia fiyatları, ham petroldeki küresel arz fazlasının süreceği yönündeki endişeler ve Çin ile Avrupa'da yavaşlayan ekonomik büyümenin ham madde talebinde gerileme anlamına gelmesi gibi nedenlerle, 12 yılın en düşük seviyesine indi.

22 enerji, tarım ve metal fiyatını kapsayan Bloomberg Emtia Endeksi, yüzde 1.6 gerilemeyle 101.95 seviyesine geldi. Bu da endekste Kasım 2002'den bu yana görülen en düşük seviye oldu. Gösterge endeks Temmuz 2008'de 2000'lere başladığı düzeyin iki katına çıkarak, rekor kırmıştı.

Enerji fiyatlarındaki düşüş ham maddelerde gerileme yaşanmasına neden oluyor. Petrol 5,5 yılın en düşük seviyesine gerilerken, Goldman Sachs fiyatların daha fazla düşmesini bekliyor. Arz fazlası hububatta da ortaya çıkarak, gıda enflasyonunu kontrol ediyor. Küresel imalatta yaşanan düşüş ise metal talebini azaltıyor.

New Jersey'de bulunan Stifel, Nicolaus & Co yatırım yöneticisi Chad Morganlander "Avrupa ekonomileri ve Çin, bir dönem oldukları kadar hareketli değiller. Bu da tüm emtia için talebi etkileyecektir. 2015'in ilk yarısında küresel büyümenin yavaşlaması ve doların güçlenmesi nedeniyle emtia endeksindeki aşağı yönlü baskı sürecek" dedi.