Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Yunanistan Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Antonis Samaras, ülkesinin mali krizle mücadelede son aşamaya geldiğini belirterek, bugüne kadar kazanılanların erken seçimler nedeniyle heba olmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Samaras, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Yanya bölgesindeki konuşmasında, 25 Ocak seçimlerinde vatandaşların iki farklı dünya anlayışı arasında tercih yapacaklarını söyledi.

Bunlardan birinin kendilerinin temsil ettiği, ülkeye istikrar getirecek ciddiyet ve kalkınma anlayışı olduğunu ifade eden Samaras, "Diğeri ise Yunanlılara yakışmayan politika ve fikirlere inanmamızı isteyen, yoksulluktan başka hiçbir yere varmayan bir dünya anlayışı" dedi.

Yunanistan'ın mali krizle mücadelede önemli başarılar kaydettiğini ve yolun sonuna geldiğini bildiren Samaras, "Yunan halkının tüm özverileri bugün 'stop' edelim diye yapılmadı. Yolun sonuna geldik. Bu aşamayı geçip Avrupa'nın bizlere açtığı kalkınma yoluna gireceğiz. Biz boyun eğmeyeceğiz" diye konuştu.

"Siyasi belirsizlik" vurgusu

Dışişleri Bakanı ve Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Evangelos Venizelos de ülkenin en büyük sorunun siyasi belirsizlik olduğunu belirterek, PASOK'un seçimlerde güçlü şekilde çıkmaması durumunda bu belirsizliğin süreceğini iddia etti. Venizelos, başkent Atina'da bir otelde yaptığı konuşmada, seçim sonrasında acilen ülkenin AB perspektifine inanan siyasi güçler tarafından geniş katılımlı bir işbirliği hükümeti oluşturulması gerektiğini söyledi.

25 Ocak seçimlerinin ülkenin bir adım ileriye gitmesi için yeni ufuklar açacağını ancak aynı zamanda, geri adım atma olasılıklarını da beraberinde getireceğini ifade eden Venizelos, PASOK'un bu aşamada önemli rol oynayabilecek sadece siyasi değil, milli hareket olduğunu savundu.

Tsipras, dernek temsilcileriyle bir araya geldi

Seçim çalışmaları kapsamında çeşitli kurum ve kuruluşlara ziyaretlerini sürdüren anamuhalefet partisi SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras da Atina'da Pontuslu Rum göçmen derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Pontuslu göçmenlere yardımcı olmayı milli bir borç olarak gördüğünü belirterek, destekleme sözü veren Tsipras, Pontuslu göçmenler konusunun parti programının başlıca maddeleri arasında yer aldığını kaydetti.

Eski Sovyetler Birliği'nden gelen Pontusluların Yunan toplumunun en ilerici ve üretici bölümünü oluşturduğunu söyleyen Tsipras, Samaras hükümeti tarafından mali krizle mücadelede tasarruf amacıyla kısıtlanan Pontuslulara verilen para yardımlarını yeniden hayata geçirmek için tüm gücüyle çalışacağını bildirdi.