Advertisement

(21:16'da güncellendi)

Petrol, ABD stoklarının yükselerek küresel arz fazlasını şiddetlendireceği spekülasyonları ile kayıpları genişletti ve varil başına 45 doların altından işlem görüyor. Küresel arz fazlası sorunu, fiyatları 5 buçuk yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine itti.

Yarın açıklanacak resmi veri öncesinde Bloomberg News anketine katılan analistler ABD’de petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 1.75 milyon varil yükseldiği tahmininde bulunuyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) bir üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, ülkenin Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei’nin açıklamalarına göre, sabit olmayan petrol fiyatlarına rağmen üretim kapasitesini genişletme planına sadık kalacak.

Petrol, geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 50 düşüş ile 2008’deki finansal krizden bu yana en sert gerilemeyi kaydetti. ABD 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı üretimini gerçekleştirirken, OPEC üretimin düşürülmesi çağrılarını yanıtsız bıraktı. Goldman Sachs Group Inc., piyasanın yeniden dengelenmesi için petrolün varil başına 40 dolara yakın seviyeden işlem görmesi gerektiğini belirtti. Societe Generale SA ise petrol fiyatı tahminlerini düşürdü.

Şubat vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde yerel saatle 12:13'te 41 sent düşüş ile varil başına 45.66 dolara geldi. Kontrat, Londra saati ile 12:11'de 44.83 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi, 100 günlük ortalamanın iki katından yüksek seviyede.

Şubat vadeli Brent petrolü kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasına 1.32 dolar kadar veya yüzde 2.8 gerileyerek varil başına 46.11 dolardan alıcı buldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark dün 1.36 dolar iken, bugün 54 sent seviyesinde.

(21:16'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Ocak 2015 Salı, 11:10 Misafir biz hala 4.19 dan benzin alıyoruz...