Advertisement

Asya hisseleri, petrolün 5 buçuk yılın en düşüğüne gerilemesinin enerji şirketlerine olumsuz yansıması ile birlikte değer kaybediyor. Güçlene yen ve ABD hisselerindeki düşüş Japonya hisselerini aşağı çekiyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.4 düşerek Tokyo saati ile 09:01’de 137.32 puana geldi. Yen dolar karşısında, dün yüzde 0.1 artış göstermesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 118.26 yene geldi. Standard & Poor’s 500 Endeksi dün yüzde 0.8 geriledi.

CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi hisse senetleri üzerindeki baskıyı artırıyor. Güvenli varlıklara talebin artmasını bekliyoruz” dedi.

Japonya hisseleri “enerji şirketleri” ile geriliyor

Japonya hisseleri, ABD hisselerinin petroldeki gerilemeyi takiben değer kaybetmesinin ardından enerji üreticileri öncülüğünde düşüş gösteriyor. Topix endeksi, yenin kazançları tersine çevirmesi ile günün ilerlen saatlerinde kayıpları azalttı.

Japonya’nın piyasa değeri bakımından en büyük enerji üreticisi olan Inpex Corp., yüzde 2.6 geriledi. Satışlarının yaklaşık yüzde 70’ini yurtdışından elde eden Toyota Motor Corp., yüzde 1.2 düşüş ile Topix’deki en büyük gerilemeyi kaydetti. Süper market işletmecisi Aeon Co. operasyon karının beklentilerin altında kalmasının ardından yüzde 5.6 değer kaybı ile Nikkei 225 Stock Average’daki en sert düşüşü gösterdi.

Topix yüzde 0.4 gerileyerek Tokyo’da 1,374.69 puandan kapanış yaptı. Endekste yükselen her iki hisse senedi için beşten fazla hisse geriledi. Endeks, yenin kazançları tersine çevirmesi ile yüzde 1.9’luk kayıpları azalttı. Nikkei 225 yüzde 0.6 düşüş ile 17,087.71 puana geldi.

Çin hisseleri ‘ihracat verisi’ ile yükseliyor

Çin hisseleri, ülke ihracatının beklentilerinin üzerinde arttığını gösteren verinin ardından 4 günden bu yana ilk kez yükseliş gösteriyor.

Guangzhou Baiyunshan Pharmaceutical Holdings Co. yüzde 10 prim yaptı. Xinjiang Urban Construction (Group) Co. ve Xinjiang Beixin Road & Bridge Construction Co. yüzde 2’den fazla yükseldi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1’den az artış göstererk yerel saat ile 13:13’te 3,230.33 puan oldu. CSI 300 Endeksi büyük bir değişiklik göstermedi. Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.

Çin’in ihracatı, yurtdışından gelen güçlü ile geçtiğimiz ay beklentilerin üzerinde artış göstererek ülkede büyümenin desteklenmesine yardımcı oldu. İhracat Aralık ayında bir yıl önceye göre yüzde 9.7 yükseliş kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 6 artış görüleceği yönündeydi.