Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere'de enflasyon Aralık ayında 15 yılın en düşüğüne gerilerken, bu durum Bank of England (BOE) Başkanı Mark Carney'in fiyatların neden çok yavaş yükseldiğine dair ilk açık mektubu yazmasına neden olacak. 

Londra'da Ulusal İstatistik ofisi tarafından açıklanan veriye göre tüketici fiyatları yüzde 0.5'e zayıflarken, Kasım'da yüzde 1 düzeyindeydi. Bu aynı zamanda Mayıs 2000'den bu yana en düşük seviye olurken, Bloomberg anketine katılan 37 ekonomistin tahminlerinin medyanı yüzde 0.7 seviyesinde enflasyon oranı öngörüyordu. 

Sterlin veri sonrasında dolar karşısındaki kayıpları sürdürürken Londra saati ile 09:33'te düne göre yüzde 0.5 aşağıda 1.5099 dolardan alıcı buluyor. İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvilleri ise yükseliyor. 

Gerileyen petrol fiyatları ve süpermarket fiyat savaşı İngiltere enflasyonunda dik düşüşe sebep oluyor. Fiyat artışlarının BOE'nin yüzde 2 hedefinin altında kalması ve zayuf Euro Bölgesi ekonomisi ihracat talebini düşürürken, bu durum Carney ve Para Politikası Komitesi'nin çoğunluğu için politika faizini rekor düşük seviye yüzde 0.5'te tutma konusunda olanak sağlıyor. 

Tüketici fiyat verisine göre gıda fiyatları Aralık'ta bir yıl önceye göre yüzde 1.9 gerilerken, bunda Tesco Plc ve Wal Mart Stores Inc.'in de bulunduğu süpermarket zincirlerinin giriştiği indirim yarışı etkili oluyor. Yine istatistik ofisine göre, petrol fiyatlarındaki düşüşün yansıması olarak akaryakıt fiyatları da 2012'deki zirve seviyeden yüzde 18 kadar gerilemiş durumda.