Advertisement

Goldman Sachs Group, ABD gösterge petrol fiyatlarının 6 aylık tahminleri olan varil başına 39 doların altına inebileceğini ve ilerideki olası rallilerin kaya gazı petrolünün toparlayabileceğinden hızlı olabileceğini belirtti.

Goldman'ın emtia araştırmaları bölüm başkanı Jeff Currie "Düşüş tahmini her zaman yüksek kalabilir. Düşük fiyat tahminleri bankanın ABD'deki en fazla borcu olan üreticilerin iflas oranlarına göre ayarlandı" diye konuştu.

Goldman Sachs 11 Ocak tarihli raporunda petrol için tahminlerini düşürerek, Batı Teksas türü ham petrolü (WTI) için 6 aylık önngörüsünü varil başına 39 dolar olarak belirlemişti. WTI dün varil başına 45.89 dolardan kapanış yaptı.

Currie "Yatırımların kaya gazı petrolü üretimine dönüştüğü hız fiyatların toparlanmasını engelliyor. Kaya petrolü piyasayı temelden değiştirdi. Yatırıma başlamanız ile üretim arasındaki süre 3-4 yıldan 30 güne indi" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ocak 2015 Perşembe, 10:44 Misafir abd ingiltere iran rusyanın petrol çıkarma maliyeti 35-40 dolar arası sudi arabistan ve kuveytin maliyeti 10 dolar civarında
15 Ocak 2015 Perşembe, 05:58 Misafir Doğru yorum bencede inecek
14 Ocak 2015 Çarşamba, 19:56 Misafir Birisi lütfen brent petrolün maliyeti ile ilgili bir yazı yazsın da nereye kadar düşebileceğini anlayalım artık.Gerçi Rusya ile soğuk savaş o kadar kızıştı ki Arap ülkelerine zarar bile ettirtirler bi şekilde.