Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

HSBC Securities (USA) Inc.’e göre altın talebi, Asya’daki altın tüketiminin yükselmesi ve yatırımcıların altın destekli exchange traded fonlara (ETF) yönelmeleri ile 2015’te toparlanma gösterecek.

Analist James Steel ve Howard Wen’in 14 Ocak’ta açıkladığı rapora göre altın talebi, bu yıl yüzde 15 yükselerek 4,127 tona ulaşabilir. Dünya Altın Konseyi verilerine göre tüketim, fiyatların ons başına 1,921.17 dolar ile zirveye ulaştığı 2011 yılında 4,582.3 ton ile rekor kırmıştı.

Altın geçtiğimiz yıl, altın destekli ETF’lerdeki varlıkların daralması, doların güçlenmesi ve ABD hisselerinin yükselmesi ile 2000’den bu yana ilk üst üste yıllık düşüşü kaydetti. Çin ekonomisindeki yavaşlama ve Hindistan’daki ithalat sınırlamaları da ayrıca altın satın alımlarını 2014’te olumsuz etkiledi. Çin ve Hindistan dünyanın en büyük altın tüketicileri olma özelliği taşıyor. Barclays Plc’ye göre yükselen Asya talebi altın fiyatlarının toparlanmasına yardımcı olabilir.

Steel ve Wen, “Mücevherat, sikke ve külçe talebi 2014 yılında 2013’teki oldukça yüksek seviyelerden geriledi. Bu yıl, Çin ve Hindistan’dan gelmesi beklenen talep ile ılımlı bir toparlanma olabilir. Bu iki ülke küresel altın tüketiminin yaklaşık yarısından sorumlu” dedi.