Advertisement

ABD hisseler, emtia fiyatlarındaki düşüşlerin derinleşmesi ve Amerikan perakende satışlarındaki beklenmedik gerileme ile düşüş gösterirken dünya genelinde tahviller ralli yaptı. Bakır 2011’den bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Petrol ve doğal gaz yükseldi.

Standard & Poor’s 500 Endeksi, New York saati ile 16:00’da yüzde 0.6 düşüş ile günü tamamladı. Endeks, yüzde 1.7’lik önceki kayıpları azalttı. Fed araştırmasının tüketici harcamalarının yükseleceğine işaret etmesi ve ABD petrolünün yüzde 5’ten fazla ralli yapması enerji hisselerini yukarı itmişti. Bakır düşüşün 9. gününde yüzde 5.3 geriledi. Doğal gaz vadelileri yüzde 9.9 yükselerek Şubat’tan bu yana en büyük artışı kaydetti.

ABD'de perakende satışlar, dünya genelindeki gerilemenin ekonomistlerin büyüme tahminlerini düşürmesine neden olabileceği düşüncesinin sonucunda Aralık ayında bir yıla yakın bir sürenin en büyük düşüşünü kaydetti. Amerika Merkez Bankası Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırma raporu ''bej kitap'' Kasım ortası ile Aralık ortasındaki dönemde mütevazı ile ılımlı düzeyde büyümeye işaret etti.