Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasa hisseleri, Hindistan’ın beklenmedik şekilde faiz oranlarını düşürmesinin ve Çin’in en geniş kapsamlı yeni kredilerinin Aralık’ta beklentileri aşmasının ardından yükseliyor. Hindistan rupisi gelişmekte olan para birimlerindeki artışlara öncülük etti.

ICICI Bank Ltd., Hindistan’ın S&P BSE Sensex endeksinin Ekim ayından bu yana en büyük ralli yapmasına öncülük etti. Rupi dolar karşısında 6 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Şanghay Bileşik Endeksi, PetroChina Co. ve China Life Insurance Co.’nun yükselişleri hızlandırması ile bu yılın düşüğünden toparlandı. Malezya ringiti yüzde 0.4 güçlenirken, Güney Kore vonu yüzde 0.1 zayıfladı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 artış göstererek Hong Kong saati ile 13:34’te 957.86 puana geldi ve 3 gün içinde ikinci yükselişi kaydetti. Hindistan, enflasyonun yumuşamasının ardından Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisini canlandırmak için gösterge repo oranını beklenmedik şekilde düşürdü. Çin’in toplam finansmanı 1.69 trilyon yuana (273 milyar dolar) ulaştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 1.2 trilyon yuan seviyesindeydi.

Fortress Capital Asset Management Sdn. CEO’su Thomas Yong, “Hindistan’ın faiz indirim büyümeyi destekleyebilir. Çin’in kredi büyümesi desteklemek için yeterli ölçüde önlemli bulunuyor. Enflasyonal baskılar petroldeki düşüş ile daha hafif” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 0.1 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.2 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 2.6 düşüş gösterirken, 15.3 kat değerleme kaydedildi.