Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:14'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, İsviçre Merkez Bankası'nın (SNB) müdahale kurunu kaldırdığını açıklaması sonrasında yükseldi. İsviçre hisseleri ise ihracatçı şirketler başta olmak üzere geriledi.

Euro Stoxx 50 Endeksi gün içinde yüzde 1.5'e varan kayıpları silerek, günü dünkü kapanışına göre yüzde 2 yükselişle 3,149.89 puandan tamamladı. İsviçre Borsası gösterge endeksi ise 2011'den bu yana en dik düşüşü yaşayarak yüzde 8.7 geriledi.

İsviçre Merkez Bankası euro başına 1.20 frank olan müdahale kuruna son verirken, politika faizini yüzde eksi 0.75'e indirdi. Banka, hedef faiz koridorunu ise yüzde eksi 1.25 ve yüzde eksi 0.25 aralığına çekti. Müdahale kuruna son verilmesi sonrasında euro/frank'ta düşüş yüzde 28'i buldu.

Danimarka'da bulunan Saxo Bank hisse senedi stratejisti Peter Garnry "Artık daha güçlü bir kur ile karşı karşıya olan İsviçre şirketleri için büyük bir şok. Bu hamlenin kasıtlı olarak AMB toplantısından önce yapıldığını biliyoruz. İtalya hisseleri ve DAX'ın da yukarıda olması, yatırımcıların parasal genişleme ortamına hazırlanmamız gerektiğini anladığını gösteriyor" dedi.

(19:14'te güncellendi)