Advertisement

Asya hisseleri, Japon ihracatçıların yenin dolar karşısında zayıflamasının ardından yükseliş göstermesi ile 7 haftanın en büyük kazancını kaydetmeye hazırlanıyor. Çin hisseleri, kredi verisinin hükümetin büyümeyi destekleyeceği spekülasyonlarını alevlendirmesi ile ralli yaptı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.7 yükselerek Hong Kong saati ile 16:04’te 138.43 puana geldi. Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri yüzde 0.7 yükseldi ve ABD hisselerindeki 4 günlük düşüşten toparlanmaya işaret etti.

Satışlarının yüzde 75’inden fazlasını yurtdışından elde eden Toyota Motor Corp., yüzde 1.8 yükseliş ile bölgesel endeksteki en büyük artışı kaydetti. China Life Insurance Co. finans şirketlerinin prim yapmasının ardından Şanghay’da yüzde 9.9 değer kazandı. Hindistan’ın beklenmedik şekilde faiz oranlarını azaltması, Hindistan bankalarındaki yükselişleri ICICI Bank Ltd. öncülüğünde hızlandırdı.

Japonya hisseleri ‘yendeki düşüş’ ile yükseliyor

Yenin bu yıl ulaştığı en yüksek seviyelerden gerilemeye başlaması, Topix endeksinin bu ayki en yüksek kazancına ulaşması ile beraber Japonya hisselerinin son üç günde ilk defa artış göstermesini sağladı.

Enerji üreticisi olan Inpex Corp., ABD petrol fiyatlarının dün yükselmesinin ardından yüzde 2.9 değer kazandı. Kauçuk üreten şirketlerin Topix’te artış göstermesi, Bridgestone Corp’un yüzde 6.7’lik yükselişini sağladı. Yendeki hareketlerin ihracat kazanç öngörülerini arttırması, satışlarının yüzde 75’i yurtdışı kaynaklı olan Toyota Motor Corp’un yüzde 1.8 değer kazanmasına neden oldu. Yedek parça üreticisi Electric Co. son yirmi aydaki en dik yükselişini gösterdi.

Topix, dün yüzde 1.2 düşmesinin ardından yüzde 1.4 artarak Tokyo’daki kapanışı 1,376.60 puandan kapanış yaptı. Nikkei 225 Stock Average endeksi, yüzde 1.9 artarak 17,108.70 puana ulaştı. Yen ise ABD doları karşısındaki dört günlük artışın ardından 0.5 düşüş göstererek 117.86’dan işlem gördü. ABD hisseleri, petrol fiyatlarının Şubat vadeli kontratın vadesinin dolması öncesinde artış göstermesi ile gün sonuna doğru kayıpları azalttı. 2009’dan bu yana gördüğü en düşük seviyelerde seyreden bakır, dün yüzde 2.5’e kadar artış gösterdi.

Çin hisseleri 1 haftanın en sert yükselişini gösterdi

Çin hisse senetleri, beklentilerin üzerinde gelen kredi büyümesi verisinin yetkililerin ekonomik genişlemeyi desteklemek için adım atacakları spekülasyonlarını artırması ile 1 haftanın en büyük rallisini yaptı.

Çin’deki finans kuruluşlarının son üç hafta içindeki en dik yükselişi göstermesiyle beraber, Çin’in en büyük sigorta şirketi olan China Life Insurance Co. ve Poly Real Estate Group Co. en az yüzde 8 değer kazandı. Piyasa değeri en pahalı olan PetroChina Co  yüzde 8.7 artış gösterdi. China Railway Construction Corp ise, Meksika demir yolları ihalesini kazanacağı iyimserliğiyle, yüzde 5.4 değer kazandı.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 3.5 yükselerek 3,336.46 puan ile 5 Ocak’tan bu yana gördüğü en yüksek kapanışı yaptı. Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Pekin’de yaptığı açıklamaya göre toplam finansman 1.69 trilyon yuan ile (273 milyar dolar) beklentileri aştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı toplam finansmanının 1.2 trilyon yuan olacağı yönündeydi. Yeni yuan kredileri ekonomist beklentilerinin altında kalırken, gölge krediler aylık kayıtların başladığı 2012’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Şanghay’da bulunan Hengsheng Asset Management Co’nun fon yönetim müdürü Dai Ming, “Toplam finansman verileri bir hayli sabitti ve kredilere olan talep beklediğimiz kadar zayıf çıkmadı. Bu durum hisse senetleri için iyi sinyaller veriyor” dedi.