Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İsviçre frankı, İsviçre Merkez Bankası'nın, artık makul bir gerekçesinin kalmadığını kaydederek kur sınırını (müdahale kuru) kaldırmasının ardından, euro karşısında rekor seviyeye güçlendi.

İsviçre para birimi, merkez bankasının, Eylül 2011'den beri uyguladığı, euro başına 1.20 frank seviyesindeki sınırını kaldırmasının ardından, 16 önemli para biriminin tümü kaarşısında en az yüzde 25 değer kazandı. Müdahale sınırı üzerindeki baskı, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), parasal genişleme (QE) olarak adlandırılan ülke tahvili alımına hazırlanmasının euroyu zayıflatmasının ardından, son aylarda daha da arttı. İsviçre Merkez Bankası ayrıca gösterge faizi de eksi yüzde 0.75 seviyesine indirdi.

Londra'da, İsviçre'nin en büyük bankası UBS Group AG'nin kıdemli Döviz stratejisti Geoffrey Yu, "Açık bir şekilde, merkez bankası çok fazla giriş olduğunu görüyor ve maliyetin çok yüksek olduğuna karar verdi," dedi ve "Merkez bankası, QE'nin ardından çok fazla paranın geleceğini düşünüyor, bu yüzden bir B planına ihtiyaç duyuyorlar. Bu çok şaşırtıcıydı" şeklinde görüş bildirdi.

Frank euro karşısında, 85.17 santim ile rekor seviyeye güçlendikten sonra, yüzde 30 değer kazanarak, Londra saati ile 09:53'te 92 santime geldi. İsviçre para birimi ayrıca dolar karşısında yüzde 26 değer kazanarak 81 santim oldu.