Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Merkez Bankası Haziran ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında tuttu. Banka bu yıl için sadece bir indirim, 2025’te daha fazla indirim sinyali verdi.

Faiz kararı oybirliğiyle alındı.

Komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin geçen yıl daha iyi bir dengeye doğru ilerlediği kanısında olduğu belirtilen açıklamada, ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olunmaya devam edileceği kaydedildi.

Karar metninde ekonomik aktivitenin ve işgücü piyasasının güçlü seyrettiği belirtildi.

Fed, federal fon oranına ilişkin tahminini bu yıl sonu için yüzde 4,6'dan yüzde 5,1'e çıkardı.

Fed'in federal fon oranına ilişkin 2025 yılı için tahmini yüzde 3,9'dan yüzde 4,1'e yükseltilirken, 2026 yılı için yüzde 3,1'de bırakıldı.

Söz konusu tahminler Fed'in 2024'te 25 baz puanlık 1 faiz indirimi öngördüğüne işaret etti. Banka, mart ayında yayımladığı tahminlerde bu yıl toplamda 75 baz puanlık 3 faiz indirimine gidileceğinin sinyalini vermişti.

Enflasyon tahminleri yükseltildi

Enflasyon tahminleri bu yıl için yüzde 2,4'ten yüzde 2,6'ya, 2025 için yüzde 2,2'den yüzde 2,3'e yükseltildi, 2026 için ise yüzde 2'de sabit tutuldu.

2024 yılı için çekirdek enflasyon beklentisi Mart ayındaki yüzde 2,6 seviyesinden yüzde 2,8’e, 2025 beklentisi yüzde 2,2’den yüzde 2,3’e yükseldi. 2026 için yüzde 2 olarak korundu.

Projeksiyonlarda 4 üyenin bu yıl faiz indirimi beklemediği, 7 üyenin bir indirim, 8 üyenin 2 indirim beklediği görüldü. 2024 büyüme beklentisi yüzde 2,1’de, işsizlik oranı beklentisi yüzde 4’te kaldı.

Karar metninde enflasyona yönelik söylem değişti ve “son aylarda yüzde 2’lik hedefe doğru ılımlı bir ilerleme kaydettiği” ifadesine yer verildi. Fed Mayıs ayındaki toplantıda faiz oranlarını değiştirmezken son aylarda enflasyonun hedefe doğru ilerleme kaydetmediğini bildirmişti. Nisan ve Mayıs’ta enflasyonda yavaşlama görülmüştü.

Fed yüksek enflasyonla mücadele kapsamında Mart 2022’den beri 11 kez faiz artırımına giderken, faizler 2001’den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Başkan Powell’dan açıklamalar

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell kameraların karşısına geçti. Powell enflasyonun son aylarda yıl başına kıyasla yavaşlasa da hala çok yüksek olduğunu ve sıkı para politikası duruşuna devam ettiklerini söyledi.

Powell’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

“İşsizlik yüzde 4 seviyesinde olsa da hala düşük seviyelerde.

Enflasyon hala hedefimizin üzerinde. Bu yılın başındaki veriler beklentiyi aşmıştı ancak son aylarda yavaşladığını görüyoruz. Beklentilerimiz hala çıpalanmış görünüyor.

Ekonominin görünümü hala belirsiz. Enflasyon risklerine karşı son derece dikkatliyiz. Yüzde 2’lik hedefe ulaşmak için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Bugünkü enflasyon verisini ilerleme olarak görüyoruz ancak hemen bir indirim döngüsünü başlatacak kadar güven verici değildi.

Güven kazanmak için daha fazla iyi veri görmemiz gerekiyor”