Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de tüketici fiyatları Aralık'ta 6 yılın en sert düşüşünü göstererek, enerji fiyatlarındaki düşüşün Merkez Bankası Fed'in hedefine yaklaşmasını güçleştirdiğini ortaya koydu.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Kasım'daki yüzde 0.3'lük düşüşün ardından Aralık'ta yüzde 0.4'lük gerileme ile Aralık 2008 sonrasındaki en sert geri çekilmeyi gösterdi. Bloomberg anketine katılan 89 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.4'lük düşüş olmuştu. Volatil olan gıda ve akaryakıt fiyatları dışarıda bırakılarak hesaplanan çekirdek TÜFE ise yatay seyretti. Çekirdek TÜFE böylece 2010'dan bu yana yalnızca ikinci kez artış göstermemiş oldu.

Giyim fiyatlarının 1998'den beri en sert düşüşü göstermesi, gerileyen uçak bileti fiyatları, 1. ve 2. el otomobil fiyatlarında yaşanan düşüşler, Japonya ve Avrupa'nın resesyona yaklaştığı ve bir takım gelişen ülkelerin yavaşladığı dönemde, enflasyondaki düşüşün enerjiden farklı alanlara yayıldığını gösterdi. Fiyatlarda yaşanan geniş çaplı düşüşler, Fed Başkanı Janet Yellen'ın akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün ekonominin diğer alanlarına yayılmayacağı noktasındaki görüşünü sınıyor.

Pittsburgh'daki PNC Financial Services ekonomisti Gus Faucher "Düşük enerji fiyatlarının çekirdek fiyatlara yansıması biraz zaman alacak. Ancak çekirdek enflasyonun kısa vadede belirli bir oranda yavaşlamasını bekliyorum. Bu durum da enflasyonu Fed'in hedefinden daha aşağı çekiyor" diye konuştu.