Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın araştırmasına göre, dünyadaki en zengin yüzde 1'lik kesim, dünyadaki varlığın çoğunluğunu kontrol etmeye yaklaşıyor.

Merkezi İngiltere'de bulunan Oxfam grubu tarafından bu hafta İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu'na gönderilmek üzere yapılan araştırma, en zengin yüzde 1'lik dilime girenlerin, 2016'da küresel servetin yarısından fazlasına sahip olacağını ortaya çıkardı.

Dünyadaki en zengin yüzde 1'lik kesimin varlığı, 2009'da yüzde 44 iken, 2014'te yüzde 48'e yükseldi. Yardım kuruluşu bu rakamın 2016 itibariyle yüzde 50'yi geçeceği tahmininde bulundu.

Oxfam, "gelir eşitsizliğindeki patlamanın" yoksulluğa karşı verilen savaşı olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

Oxfam Genel Müdürü Winnie Byanyima, yaptığı açıklamada küresel gelir eşitsizliğinin şaşırtıcı boyutlara ulaştığını belirtti. Byanyima, "Dünyadaki en zenginle diğerleri arasındaki uçurum hızlı bir şekilde büyüyor" dedi.

Oxfam raporunda, söz konusu gelir eşitsizliğinin önüne geçmek için vergi kaçakçılığına karşı sıkı önlemler alınması gerektiğini kaydetti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre ise, dünyanın en zengin kesimi 2014'te toplam varlıklarına 92 milyar dolar ekledi. Endeks, en ciddi kazancı elde edenin Çin'in e-ticaret şirketi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma olduğunu ortaya koydu.

Bu arada küresel servetin, son 14 yılda 2 kat artarak 263 trilyon dolara ulaştığı sanılıyor.

İngiltere'nin Oxford Üniversitesi bünyesinde 1942 yılında kurulan Oxfam, 90 ülkede faaliyet gösteren 17 uluslararası örgütü çatısı altında bir araya getiriyor. Grup, yoksulluğun ortadan kaldırılması, kıtlık, felaketzedelere yardım gibi alanlarda çalışmalar yürütüyor.