Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Malezya büyüme tahmini düşürdü ve küresel petrol fiyatlarındaki düşüşlerin petrol üreticisi ülkenin gelirlerini azaltmasının ardından 2015’te bütçe açığının ilk olarak hedeflenenden daha geniş olacağı açıklamasında bulundu.

Başbakan Najib Razak’ın yaptığı açıklamaya göre bütçe açığı, gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 3.2’si olacak. Ekim ayındaki hedef yüzde 3 seviyesindeydi. Razak, ekonominin bu yıl yüzde 4.5 ile 5.5 arasında bir genişleme göstereceğini belirtti. Önceki beklentilerde yüzde 6 kadar bir büyüme öngörülüyordu.

Petrol fiyatlarının bir yıl önceye göre yarı seviyesine gerilemesi, Najib’in üzerindeki ekonominin yeniden yapılandırılması baskısını artırdı. Malezya ekonomisi yükselen maliyetleri ve artan hane halkı borcu ile mücadele ediyor. Zayıflayan yatırım güveni ülke para birimini 2009’dan bu yana en düşük seviyeye iterken, ülke borcunun sigortalanması maliyetini artırdı. Başbakan Najib, ülkenin krizde olmadığını belirtti.

Najib, “Küresel ekonomideki oluşan değişiklikleri takiben sonsuz öncelikli önlemler alıyoruz. Bu durum, önceki makro ve mali varsayımlarımızı gözden geçirmemizi ve netleştirmemizi zorunlu kılıyor” dedi.