Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasa hisseleri, Çin ekonomisinin beklentilerden hızlı büyüdüğünü gösteren verinin ardından Çin hisselerinin 2008’den bu yana en büyük düşüşten toparlanması ile yükseliyor. Güney Kore vonu gelişmekte olan ülke para birimlerindeki yükselişlere öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 7.7 gerilemesinin ardından yüzde 0.9 artış gösterdi. Haitong Securities Co. ve Citic Securities Co., rekor düşüşler kaydetmelerinin ardından Hong Kong’da yüzde 6’dan fazla prim yaptı. Won dolar karşısında 2 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Malezya ringiti, hükümetin petrol fiyatlarındaki düşüşü takiben bütçe açığının ilk hedeflenenden daha geniş olacağını belirtmesinin ardından yüzde 0.7 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 yükselerek Hong Kong saati ile 13:27’de 954.52 puana geldi ve 3 günden bu yana ilk artışı gösterdi. Çin’de gayrisafi yurtiçi hasıla, Aralık ayında sona eren 3 aylık dönemde bir yıl önceye göre yüzde 7.3 yükselerek Bloomberg anketine katılan analistlerinde yüzde 7.2’lik beklentilerini aştı. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) varlık alımlarını genişleteceği spekülasyonları artış gösterirken, AMB bu hafta yapacağı toplantı ile para politikasını belirleyecek.

Bangkok’taki Tisco Financial Group Pcl yatırım stratejistlerinden Komsorn Prakobphol, “Çin ekonomisi tabana ulaştı ve yavaş bir toparlanma yolunda. Genel küresel ekonomik görünüm, özellikle Avrupa’da zayıf seyri sürdürüyor. Bu durum piyasa volatilitesini artıracak” dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD dışında nerdeyse her yer için beklentileri düşürerek küresel büyüme görünümünde 3 yılın en sert indirimini gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 0.1 gerilerken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 10.6 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 1.7 düşüş gösterirken, 15.5 kat değerleme kaydedildi.