Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna'nın doğusunda acil ateşkes durumuna geçilmesi ve Minsk Anlaşmasının uygulanması çağrısı yaptı.

AGİT'ten yapılan yazılı açıklamada; üye 57 ülke temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen Daimi Konsey Toplantısı'nda deklarasyonun kabul edildiği bildirildi. Söz konusu deklarasyonla, Ukrayna'nın doğusunda acil ateşkes durumuna geçilmesi ve Minsk Anlaşmasının uygulanması çağrısı yapıldı.

Ukrayna'nın doğusundaki son dönemde artan askeri çatışmaların ciddi endişe kaynağı olduğu belirtilen açıklamada, 57 ülkenin, düşmanlık ve şiddet döngüsünün savaş temelinde çözülemeyeceği, ancak müzakare masasında çözüm aranması gerektiği konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

Açıklamada, bütün tarafların 5 Eylül 2014 tarihli Minsk Protokolü ve 19 Eylül 2014 tarihli Memorandum'a uymaları istendi. Rusya ve Ukrayna ile ayrılıkçılar arasında imzalanan protokole göre, taraflar acil ateşkes ilan edecek, ateşkesin denetlenmesi sağlanacak, sınır geçişleri kontrol edilecek, bütün rehineler serbest bırakılacak, insani yardımların geçişine izin verilecek ve yasa dışı silahlı gruplar geri çekilecek.